Blog

Ile możesz zaoszczędzić dzięki IP BOX?

IP Box to ulga dedykowana innowacyjnym przedsiębiorcom, również z branży technologicznej. Dzięki niej mogą obniżyć swoje koszty prowadzenia firmy.

Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora i sprawdź ile mniej podatku możesz zapłacić dzięki IP BOX. Autorem kalkulatora jest Mateusz Mucha, founder Omni Calculator.

Policz oszczędność

1.Co to jest IP Box?

Jest nową ulgą podatkową, umożliwia zastosowanie niższej stawki (5%) podatku dochodowego, wyłącznie dla dochodów, które zostały osiągnięte z kwalifikowanego IP. Możesz skorzystać z ulgi IP Box, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu rocznym. W przypadku podatników świadczących usługi informatyczne Ministerstwo Finansów zaleca złożenie wniosku o indywidualną interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

2. Czego dotyczy IP Box?

Wyłącznie dochodów osiągniętych z kwalifikowanego IP. Zatem jeżeli w ramach działalności wykonujesz również inne czynności niedotyczące kwalifikowanego IP, to przychody osiągnięte z tego tytułu musisz opodatkować według podstawowych stawek podatku dochodowego.Objęte ulgą będzie tworzenie oprogramowania, w tym również algorytmów.Nie będą objęte ulgą m.in. szkolenia, support, wdrożenia, tworzenie grafiki czy projektowanie rozwiązań UX.

3. Co to jest kwalifikowane IP?

To prawo własności intelektualnej, które musi łącznie spełniać trzy warunki:

a. wytworzyłeś/rozwinąłeś/ulepszyłeś je w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
b. należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu ustawy o PIT lub CIT,
c. podlega ochronie prawnej.

W katalogu praw własności intelektualnej znalazło się m. in. autorskie prawo do programu komputerowego. Podstawą ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (chronione będą w szczególności kombinacje komend w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego).

4. Kto może skorzystać?

Z ulgi IP Box może skorzystać każda spółka lub osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie stanowi przeszkody, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą działała u swojego zleceniodawcy w ramach większego zespołu i wykonywała zlecone mu czynności w siedzibie zleceniodawcy. Nie ma również znaczenia czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego praw autorskich czy też na innych pracach, ale w takim przypadku niekoniecznie cały dochód będzie objęty ulgą.

5. Co to jest dochód kwalifikowany?

To dochód, którego dotyczy IP Box:
a. ze sprzedaży kwalifikowanego IP (przeniesienie pełni autorskich praw majątkowych),
b. osiągnięty z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej dotyczącej kwalifikowanego IP,
c. z odszkodowań za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP (jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu sądowym lub w wyniku arbitrażu).

6. Jak zabezpieczyć się aby urząd nie zakwestionował prawa skorzystania z ulgi?

a. Ewidencja
Prowadzenie ewidencji jest jednym z wymogów, który musisz spełnić, chcąc skorzystać z ulgi IP Box. W przypadku mniejszych firm prowadzących księgowość w formie KPiR, wymóg może być spełniony poprzez stworzenie i prowadzenie na bieżąco arkuszy kalkulacyjnych zawierających informacje na temat: osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, dochodów, strat, dochodów podlegających pod ulgę IP Box, dochodów pozostałych (niepodlegających pod ulgę IP Box).

b. Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej
Ministerstwo Finansów zaleca wystąpienie o indywidualną interpretację w przypadku przedsiębiorców tworzących oprogramowanie, gdyż przepisy o IP Box są nowym rozwiązaniem w polskim systemie prawa podatkowego, a praktyka dotycząca ich stosowania dopiero się kształtuje.

Pozytywnie rozpatrzony wniosek o indywidualną interpretację zwiększy twoje bezpieczeństwo, stanowiąc realne zabezpieczenie w razie ewentualnej kontroli. Aby nie pozostawić miejsca na żadne wątpliwości, złóż szczegółowy wniosek wraz z dokładnym przedstawieniem swojego stanowiska. Im bardziej szczegółowy będzie wniosek, tym dokładniejsza będzie odpowiedź organu podatkowego. To będzie zdecydowanie lepszą ochroną niż ogólne wnioski opierające się na jednym pytaniu dotyczącym możliwości skorzystania z ulgi IP Box.

Pamiętaj! We wniosku o indywidualną interpretację podatkową, dla własnego bezpieczeństwa, zapytaj również o każdy koszt z osobna oraz o jego klasyfikację.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy z przygotowaniem wniosku?  Zadzwoń

Dlaczego warto i jak skorzystać z IP BOX?

Posłuchaj podcastu jaki nagraliśmy razem z Mariuszem Smenżykiem, founderem Bravelab. Dowiesz się:

  • Co to jest IP Box i kto może skorzystać z ulgi podatkowej?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby zgodnie z przepisami płacić 5% podatek dochodowy?
  • Jak poprawnie wyliczyć ile dokładnie możesz zaoszczędzić dzięki IP Box?
  • Jak zabezpieczyć się aby Urząd Skarbowy nie zakwestionował skorzystania z ulgi?
  • Jak krok po kroku wdrożyć IP Box w Twojej firmie?

Słuchaj nagrania

Kontakt

Porozmawiajmy

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl

Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik
ul. Siemiradzkiego 20a/7
31-137 Kraków

Nasza strona używa plików cookies w celach technicznych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje.