Blog

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spółki komandytowej i jawnej? Cześć 4/4

Od 2021 zmieni się sytuacja podatkowa spółki komandytowej i jawnej. Ta pierwsza z nich wręcz zupełnie utraci swój dotychczasowy sens gospodarczy.

Dotychczas omówiłem:


SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Istotą zmiany jest opodatkowanie spółki komandytowej CITem jako osobnego podmiotu. Dotychczas spółka komandytowa jako spółka osobowa nie była opodatkowana a jedynie jej wspólnicy płacili PIT. Po planowanych zmianach sytuacja podatkowa spółki komandytowej będzie praktycznie identyczna jak spółki z o.o. co spowoduje, że przestanie ona mieć dotychczasowy sens gospodarczy.

  • przekształć spółkę komandytową w spółkę jawną
    • rekomendowane dla spółek, których działalność nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem
  • wydziel ze spółki część działalności generującej największy przychód i przenieś ją na spółkę jawną – podlega wyłącznie PIT oraz przewiduje możliwość podziału zysku

Uwaga! Które z tych rozwiązań wybrać i jak zoptymalizować funkcjonowanie spółki oraz jak zaprojektować jej strukturę to zależy od indywidualnej sytuacji, wymaga pogłębionej analizy i dedykowanych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? kontakt@legalcheck.pl

Od kiedy obowiązuje zmiana?
CIT w spółkach komandytowych obowiązuje od 1 stycznia ale spółka komandytowa może postanowić, że przepisy dotyczące opodatkowania CIT stosuje się do niej od dnia 1 maja 2021. Jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki, przypada w okresie od dnia 31 grudnia 2020 do dnia 31 marca 2021, spółka może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ten dzień i kontynuować rok obrotowy do dnia 30 kwietnia 2021.

Co musisz robić?
Jeśli chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania podejmij działanie i przekształć spółkę możliwie szybko.


SPÓŁKA JAWNA
Będzie opodatkowana CITem jeśli jej wspólnikiem jest osoba prawna i nie złoży oświadczenia kto jest beneficjentem ostatecznym (tj. wspólnikiem tej osoby prawnej).

Od kiedy obowiązuje zmiana?
Przepisy wchodzą w życie od stycznia 2021 roku. Podatki za 2021 rok będą już rozliczone według nowych zasad.

Co musisz robić?
Złóż odpowiednie oświadczenie w swoim Urzędzie Skarbowym. Wzór oświadczenia zostanie udostępniony przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej ministerstwa.

Tym samym zakończyliśmy cykl artykułów o zmianach podatkowych dla firm IT w 2021 roku.

Kontakt

Porozmawiajmy

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl

Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik
ul. Siemiradzkiego 20a/7
31-137 Kraków

Nasza strona używa plików cookies w celach technicznych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje.