Blog

Jak zabezpieczyć się przed przejęciem kontraktora?

Jak zgodnie z przepisami zabezpieczyć się w umowie body leasingu przed przejęciem udostępnianego kontraktora. Wbrew temu co sądzą niektórzy kara umowna nie chroni przed taką sytuacją.

Dotychczas, w ramach cyklu “Jak bezpiecznie wypożyczać “pracowników”:

Dzisiaj słów kilka o tym jak zgodnie z przepisami zabezpieczyć się w umowie body leasingu przed przejęciem udostępnianego kontraktora. Wbrew temu co sądzą niektórzy kara umowna nie uchroni Was przed taką sytuacją.

Dwie firmy IT zawarły umowę body leasingu i w jej ramach ustaliły, że firma która korzysta z ławeczki drugiej po zakończeniu współpracy nie przejmie udostępnianych kontraktorów. Przedsiębiorcy zabezpieczyli te postanowienia karą umowną na wypadek gdyby doszło do złamania zakazu. Kara miała wynosić 50.000 zł za każdego przejętego kontraktora.

Faktycznie doszło do przejęcia programisty i sprawa trafiła do sąd rozstrzygający spór ustalił, że kara umowna tak sformułowana jest niedopuszczalna, bo stanowi ingerencję w swobodę zawierania umów. Jednocześnie sąd zasugerował, że dopuszczalne byłoby uregulowanie sytuacji w sposób, w którym wprost jest dozwolone przejęcie pracownika ale za odpowiednio wysoką opłatą rekrutacyjną. Wskazał również, że byłoby zasadne aby wysokość opłaty była stopniowalna np. przejęcie kontraktora podczas pierwszego półrocza od zakończenia współpracy firm – 50.000 zł, po upływie pół roku – 30.000 zł, po roku 15.000 zł, a po półtora – brak opłaty. Taki zapis oznacza, że od strony prawnej sytuacja jest inna, ale w praktyce podobna do sytuacji z karą umowną.

LESSON LEARNED:

Zastosuj w umowie klauzulę non-solicitation:

  • zobliguj klienta, że nie zatrudni Twojego kontraktora
  • zabezpiecz ją odpowiednio wysoką i zniechęcającą do takich działań opłatą rekrutacyjną.

W kolejnym case study opowiem jak w umowie body leasingu sformułować zakaz konkurencji. Stay tuned!

Kontakt

Porozmawiajmy

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl

Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik
ul. Siemiradzkiego 20a/7
31-137 Kraków

Nasza strona używa plików cookies w celach technicznych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje.