Blog

Jakie są skutki podatkowe Tarcz Antykryzysowych?

Wielu przedsiębiorców IT skorzystało z wsparcia finansowego Państwa. Jak zaliczać uzyskane środki – co jest kosztem co przychodem, a co będzie neutralne podatkowo? Przeczytaj nasz kolejny tekst!

Dofinansowania do wynagrodzeń
(wypłacane w wyniku wniosku do PUP w związku z porozumieniem o obniżeniu wymiaru czasu pracy lub wprowadzeniem przestoju, a także dofinansowanie do wynagrodzenia w związku ze spadkiem obrotów)
Skutki podatkowe:

  • Brak przepisów, które regulowałyby skutki podatkowe tego wsparcia,
  • Uzyskana kwota zaliczona być powinna jako przychód, lecz w związku z tym, że wydatkowana jest na wynagrodzenia – jednocześnie jako koszt. Oznaczać to będzie neutralność podatkową wsparcia.

Świadczenie postojowe (wypłacane z ZUS)
Skutki podatkowe:

  • Na podstawie art. 52m ustawy o PIT świadczenie jest zwolnione z podatku,
  • Obecnie wskazuje się, że wydatki finansowane ze świadczenia postojowego zaliczyć można będzie jako koszt uzyskania przychodu.

Mikropożyczka do 5.000 zł
Skutki podatkowe:

  • W przypadku umorzenia mikropożyczki, kwota umorzenia nie stanowi przychodu na gruncie podatku PIT oraz CIT,
  • Wydatki sfinansowane mikropożyczką, która została następnie umorzona mogą zostać ujęte w rocznym zeznaniu podatkowym jako koszty – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów.

Zwolnienie ze składek ZUS
Skutki podatkowe:

  • Przychody związane ze zwolnieniem z obowiązku opłacania należności ze składek na ZUS nie stanowią przychodu w rozumieniu podatku PIT ani CIT.

Wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. Tarczy finansowej
Skutki podatkowe:

  • Subwencja otrzymana od PFR nie będzie miała skutków podatkowych w roku 2020,
  • Przychód powstanie dopiero w momencie umorzenia części subwencji – będzie nim część umorzona. W związku z tym przychód powstanie w 2021 roku,
  • Powyższe informacje wynikają ze stanowiska Polskiego Funduszu Rozwoju z dnia 13 maja 2020 roku,
  • Wątpliwości budzi to, czy fakt, że od subwencji, którą należy zwrócić nie nalicza się odsetek nie zostanie potraktowane jako przychód równy wysokości odsetek, których nie trzeba uiszczać,
  • Prawdopodobnie wydatki finansowane ze środków umorzonej subwencji będzie można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu, lecz nie jest to na obecnym etapie jednoznaczne,
  • W dalszym ciągu stanowiska odnośnie do wskazanych powyżej problemów nie zajęło Ministerstwo Finansów. Ministerstwo podjąć ma pracę, mające na celu uregulowanie podatkowych kwestii Tarczy finansowej.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy?  Zadzwoń

Kontakt

Porozmawiajmy

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl

Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik
ul. Siemiradzkiego 20a/7
31-137 Kraków

Nasza strona używa plików cookies w celach technicznych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje.