Wielu przedsiębiorców IT skorzystało z wsparcia finansowego Państwa. Jak zaliczać uzyskane środki – co jest kosztem co przychodem, a co będzie neutralne podatkowo? Przeczytaj nasz kolejny tekst!
Jakie są skutki podatkowe Tarcz Antykryzysowych?
#ITvsCOVID19
Dofinansowania do wynagrodzeń
(wypłacane w wyniku wniosku do PUP w związku z porozumieniem o obniżeniu wymiaru czasu pracy lub wprowadzeniem przestoju, a także dofinansowanie do wynagrodzenia w związku ze spadkiem obrotów)
Skutki podatkowe:
- Brak przepisów, które regulowałyby skutki podatkowe tego wsparcia,
- Uzyskana kwota zaliczona być powinna jako przychód, lecz w związku z tym, że wydatkowana jest na wynagrodzenia – jednocześnie jako koszt. Oznaczać to będzie neutralność podatkową wsparcia.
Świadczenie postojowe (wypłacane z ZUS)
Skutki podatkowe:
- Na podstawie art. 52m ustawy o PIT świadczenie jest zwolnione z podatku,
- Obecnie wskazuje się, że wydatki finansowane ze świadczenia postojowego zaliczyć można będzie jako koszt uzyskania przychodu.
Mikropożyczka do 5.000 zł
Skutki podatkowe:
- W przypadku umorzenia mikropożyczki, kwota umorzenia nie stanowi przychodu na gruncie podatku PIT oraz CIT,
- Wydatki sfinansowane mikropożyczką, która została następnie umorzona mogą zostać ujęte w rocznym zeznaniu podatkowym jako koszty – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów.
Zwolnienie ze składek ZUS
Skutki podatkowe:
- Przychody związane ze zwolnieniem z obowiązku opłacania należności ze składek na ZUS nie stanowią przychodu w rozumieniu podatku PIT ani CIT.
Wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. Tarczy finansowej
Skutki podatkowe:
- Subwencja otrzymana od PFR nie będzie miała skutków podatkowych w roku 2020,
- Przychód powstanie dopiero w momencie umorzenia części subwencji – będzie nim część umorzona. W związku z tym przychód powstanie w 2021 roku,
- Powyższe informacje wynikają ze stanowiska Polskiego Funduszu Rozwoju z dnia 13 maja 2020 roku,
- Wątpliwości budzi to, czy fakt, że od subwencji, którą należy zwrócić nie nalicza się odsetek nie zostanie potraktowane jako przychód równy wysokości odsetek, których nie trzeba uiszczać,
- Prawdopodobnie wydatki finansowane ze środków umorzonej subwencji będzie można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu, lecz nie jest to na obecnym etapie jednoznaczne,
- W dalszym ciągu stanowiska odnośnie do wskazanych powyżej problemów nie zajęło Ministerstwo Finansów. Ministerstwo podjąć ma pracę, mające na celu uregulowanie podatkowych kwestii Tarczy finansowej.
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń