Blog

Jak uniknąć ryzyka uznania ławeczki za pracę tymczasową?

Modele udostępniania “pracowników” i jak bezpiecznie korzystać z ławeczki.

Ławeczka jest sposobem na uzupełnienie braków w zespole IT lub zagospodarowanie programistów dla których tymczasowo nie ma zleceń. Jeśli jednak zasady jej działania nie zostały jasno ustalone, to może stać się polem konfliktu, podkopać zaufanie i wygenerować straty finansowe. Jak w bezpieczny i przyjazny sposób uregulować współpracę z biznesowymi partnerami? Jak uzgodnić warunki “wypożyczenia pracownika” aby szanować jego prawa i zabezpieczyć interesy firmy?

Jakie są modele wypożyczania “pracownika”?

Zasadniczo są dwa modele. Jeden dotyczy pracownika sensu stricto tj. osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę (MODEL PRACOWNICZY), a drugi kontraktora z którym współpracujesz na podstawie umowy B2B czyli Twojego podwykonawcy (MODEL KONTRAKTORSKI). Ten ostatni występuje w dwóch scenariuszach, które różnią się celem jaki chcesz osiągnąć wypożyczając kontraktora. Pierwszy dotyczy sytuacji gdy celem ławeczki jest zarobek, a założeniem drugiego jest wyłącznie obniżenie bieżących kosztów firmy i zachowanie zespołu.

Dzisiaj omówię MODEL PRACOWNICZY.

Ławeczka w modelu pracowniczym oznacza, że pracownika dla którego obecnie nie posiadasz zleceń udostępniasz innej firmie. W takim modelu istnieje ryzyko uznania takich działań za pracę tymczasową*.

*Praca tymczasowa jest to współpraca dwóch podmiotów, z których tylko jeden zatrudnia pracowników (agencja pracy), a praca wykonywana jest na rzecz drugiego (pracodawca użytkownik).  

Problem polega na tym, że praca tymczasowa jest działalnością regulowaną – aby móc ją świadczyć, firma musi być wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia i spełniać szereg wymogów formalnych sprawozdawczych. Nie są to obowiązki nadmiernie skomplikowane jednak w firmie IT, której przedmiotem działalności są usługi technologiczne a nie świadczenie pracy uzyskiwanie statusu agencji zatrudnienia byłoby niepotrzebnym wysiłkiem organizacyjnym.

Jak rozwiązać ten problem?

Jeżeli chcesz udostępniać swoich pracowników to aby to zrobić zgodnie z prawem, bez ryzyka uznania za pracę tymczasową i działania jako agencja pracy, skorzystaj z możliwości jakie daje ci art. 174¹ Kodeksu Pracy. W praktyce polega to na tym, że za pisemną zgodą pracownika, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy na warunkach umowy zawartej między pracodawcami.

Alternatywą dla udostępnienia pracownika na podstawie kodeksu pracy byłoby odejście od modelu body leasingowego i skonstruowanie relacji na zasadzie wykonania usługi a nie “wypożyczania” pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku faktycznie powinna być wykonywana usługa, a więc pracownicy powinni działać pod nadzorem i kierownictwem firmy oddającej “ławeczkę”. Byłoby to więc odejście od modelu body leasingowego do modelu podwykonawczego.

PODSUMOWANIE MODELU PRACOWNICZEGO:

  • pracownik sensu stricto (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę)
  • ryzyko uznania za pracę tymczasową
  • rozwiązanie: “oddanie” pracownika art.174¹ KP lub usługa zamiast body leasingu
  • rzadki model w IT

Z moich doświadczeń wynika jednak, że w branży technologicznej znacznie częstszy jest model udostępniania innej firmie IT kontraktora czyli podwykonawcy z którym współpracujesz w ramach umowy B2B. W tym przypadku nie ma ryzyka uznania takich działań za pracę tymczasową bo po pierwsze mamy do czynienia z przedsiębiorcą, a po drugie jest to przedsiębiorca świadczący usługi specjalistyczne, co całkowicie niweluje ryzyko (przy usługach niespecjalistycznych byłoby to bardziej ryzykowne). MODEL KONTRAKTORSKI omówię w kolejny artykule.

Kontakt

Porozmawiajmy

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl

Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik
ul. Siemiradzkiego 20a/7
31-137 Kraków

Nasza strona używa plików cookies w celach technicznych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje.